Yarışlı Gölü 141 çeşit kuşa ev sahipliği yapıyor

Burdur’da, geçen yıl büyük bölümü kuruyan ve sığ bir göl olan 1463 hektar büyüklüğündeki Yarışlı Gölü yeniden su tuttu. Gölün her yıl ilkbahar döneminde gelip yaz boyunca konaklayan meşhur misafiri binlerce flamingo yeniden geldi. Biyolojik açıdan çok zengin olan göl ve çevresinde flamingonun yanı sıra angıt, uzunbacak, kılıçgaga gibi toplamda 141 kuş türü bulunmakta.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, şunları söyledi. ” Burdur, Isparta ve Antalya illerinin sorumluluk alanlarımız. Geçen yıl iklim özellikleri nedeniyle suyun azaldığı gölde, flamingoların da azaldığını tespit ettik. Bu yıl su arttığı için de binlerce flamingonun burayı tercih ettiğini görmekteyiz.

Burdur’un göller, güller, lavantalar ve gönüller diyarı sulak alanların ekolojik dengenin sağlanması, canlı yaşamın sürdürülmesi, biyolojik dengenin sağlanması ve zenginleşmesi için özellikli alanlardır.
Bu neden ile flamingolar olmak üzere diğer göçmen kuş türlerinin burayı tercih etmektedir.”
Dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, sözlerinin devamında.
“Yarışlı’nın sığ, PH değeri yüksek, tuzlu, alkali ve flamingolar açısından zengin besin kaynağı içerdiğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar 6’ncı Bölge Müdürü Rıza Kamil, “Flamingoların burada gayet güzel bir ortamı var. Ülkemizde 487 kuş türünün, 281’i Burdur’da.

Ülkemizdeki kuş türlerinin yaklaşık yüzde 60’ı. Yarışlı ve çevresinde ise 141 kuş türü var. Burdur’daki toplam türlerin yüzde 50’si ülkemizin ise yüzde 29’una denk geliyor. Gruplar halinde binlerce kuş türünü görmemiz mümkün.

Yarışlı Gölünü flamingolar ve diğer göçmen kuşlar beslenme amaçlı kullanıyorlar ve hem de korunaklı bir alan. Av koruma ekiplerimizde 7/24 geceleri de dahil koruma kontrol faaliyetleri yapılıyor. Burası hem daha güvenli hem de besin kaynağı zengin. Flamingolar için tam bir cennet” dedi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: