YALOVADA 1000 ADET SÜLÜN SALIMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün başlatmış olduğu ’81 İlde 81 bin Keklik ve Sülünün Doğaya Yerleştirilmesi Programı’ kapsamında. Yalovaya, İstanbul Polonezköy Sülün Üretim İstasyonundan getirilen 1000 adet sülünün salımı gerçekleştirildi.
Yalova”nın Termal İlçesi sınırlarında ve Gökçe Barajını da kapsayacak şekilde toplam 1.107 hektar alan içerisinde gerçekleşen salım programına Yalova Valisi Muammer EROL, Termal Kaymakamı Vehbi BAKIR, Termal Belediye Başkanı Sinan ACAR, Yalova İl Şube Müdürü Nevzat ALĞAN, Kültür Turizm İl Müdürü Şeref TALİ, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz BOZ, DSİ 13. Şube Müdürü Pelin BALCI, STK Vaşkanları ve kurum personeli katılım sağladı.

Salım öncesinde Yalova İl Şube Müdürü Nevzat ALĞAN ve İstanbul Polonezköy Sülün Üretim İstasyonu Şefi Veteriner Hekim Esra DAĞLI tarafından salımı yapılacak olan alanla ilgili ve sülünlerin özellikleri hakkında kısa bilgi verilmesi ardından Yalova Valisi Muammer EROL ve katılımcılar tarafından sülünler doğal hayata bırakıldı.
Salım programı sonunda Yalova Valisi Muammer EROL katılımcılarla birlikte İl Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Sülün Yerleştirme Sahası Avlanmak Yasaktır’ tabelasının dikimini gerçekleştirdi.

Sülün salımının gerçekleştirildiği yer olan Gökçe Barajı, sulak yer olması nedeniyle içerisinde flamingo, kaşıkçı vb. birçok kuş türünü barındırması, zengin bitki florasına sahip olması, salımı yapılan sülünlerin üremesi için doğal ortamının bulunması, 100 Hektarlık etrafı çevrilmiş kapalı bir alan olması ve alanın aynı zamanda muhafaza ormanı içerisinde yer alması için kaçak avcılığın önlenmesi adına caydırıcı etken olacağından seçilmiş olup bu bölgede sürdürülebilir yaban hayatının gelişmesine büyük bir katkı sağlayacak.

Ava kapalı bir alan içerisinde salımı yapılacak sülünlerin üreyerek çoğalması ve tüm il geneline yayılması sağlanmış olacağı belirtildi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: