Sinop’ da 1.500 Sülün Doğaya Salındı

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu Katılımlarıyla 1.500 Sülün Doğaya Salındı

​Sinop’ ta Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi ile Bozburun Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na daha önceki yıllarda 13 bin 700 sülün salımı yapan Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürlüğü Sinop Şube Müdürlüğünce, Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu katılımlarıyla, bu yılda 1.500 sülün doğa salındı.

Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, DKMP 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Bölge Müdürlüğü ve Sinop Şube Müdürlüğü personelleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin iştirak ettiği salımla, azalan sülün popülasyonun desteklenmesi hedefleniyor. Sülün Salımı Programı’na katılan ve ilk sülünü doğaya salan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu yaptığı açıklamada; ‘‘Popülasyonu azalan yaban hayatı türleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzün eylem planı çerçevesinde üretim İstasyonlarında yetiştirilerek zaman zaman Ülkemizin her bölgesinden doğaya salınıyor. Bu şekilde doğanın dengesini korumaya çalışıyoruz.

Yaban hayatı türlerinin popülasyonunun azalmasını engellemeye çalışıyoruz. Sülünlerin yetiştirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İlimiz ve doğamız için hayırlı uğurlu olsun’’ dedi. Sarıkum Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinde incelemelerde de bulunan Sinop Valisi Karaömeroğlu, rehabilitasyon merkezinde bulunan hasta hayvanların tedavi edildiği merkezi ve hayvan barınaklarını gezdi.

Tedavisi tamamlanan alaca baykuşu doğaya salan Vali Karaömeroğlu rehabilitasyon merkezinde bulunan geyik ve karaca yavruları ile tek tek ilgilendi ve sevdi.
Ardından Sinop’ un doğal güzelliklerinden, hayvan ve bitki çeşitlilikleri yönünden oldukça zengin, ayrıca dünyada nesli tükenmekte olan kum zambağın da yetiştiği kumsalları bulunan Sarıkum Tabiatı Koruma Alanı ve buzul aşındırması sonucunda kendiliğinden oluşan, yeşilin ve mavinin iç içe girdiği Hamsilos Tabiat Parkı’ nda incelemelerde bulundu.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: