Pendik’de Kedilere Çocuk Vahşeti

Pendik’de kedileri sopalar ile dövüp, başlarını ezdiler.

Haykonfed Genel Başkanı Nesrin Çıtırık, Pendik’de kedilere çocuk siddeti ile ilgili şunları söyledi.
“Toplumsal şiddet içinde, hayvana çocuk şiddeti bir imdat çığlığı olarak karşımızdadır ve toplumsal hastalığın belirtisi olan bir yüksek ateştir. Şiddet uygulayan çocukların da ‘çaresizlik ve acılarla yoğrulmuş’ zor koşulların ve sosyal yapının kurbanı olduğu apaçık ortadadır.

Hayvana çocuk siddeti olan ortamlarda, çocuklara da istismar ve aile içi şiddet vardır.
Günümüzde artık ilkokullara kadar inen ve gittikçe daha da yaygınlaşan çocuklardaki şiddet duygusu; hayvanları, kendinden küçükleri, yaşıtlarını ve zaman zaman da büyüklerini de hedef alacak boyutlara ulaşmış olması acil önlem alınması gereken ciddi bir ‘’Toplumsal Tehlike’’dir.”dedi

Haykonfed Genel Başkanı Çıtırık,
“Şiddet suçları işleyen kişilerin, çocukluk ve gençlik dönemlerinde, ciddi boyutlarda ve tekrarlanan nitelikte hayvanlara karşı kötü davranışlar sergiledikleri , seri katillerin hemen hepsinin küçükken, hayvanlara işkence ettikleri, bir hayvanın kulağını, kuyruğunu veya bir uzvunu kestikleri, hayvan öldürerek, insan öldürmeyi öğrendikleri akademik araştırmalarla kanıtlanmış bilimsel bir gerçektir.

Bu bağlamda aşağıdaki hususlar için ilgili yasalar çerçevesinde ilgili kurumlar nezdinde istihbari çalışma başlatılıp, soruşturma açılmasını ve konuya ilişkin adli ve idari işlem ve koruyucu sosyal politikalar çerçevesinde tedbirler alınmasını talep ediyoruz.
Genel bağlamda tecrübelerimiz ve gelen bilgiler ve duyumlar, hayvanlara karşı şiddet uygulandığını, ayrıca cinsel istismarın ve çocuk odaklı şiddet ve istismarın da gözardı edilemeyecek kuvvetli bir ihtimal olması sebebiyle; Özellikle yaşamın zor koşullarda geçtiği, buna paralel olarak aile içi şiddetin ve bunun yansıması olarak da ÇOCUK ŞİDDETİNİN yoğun olduğu mahallelerde, AİLE İÇİ İLİŞKİLERİN mutlaka sosyo psikolojik açıdan incelenmesi büyük önem taşımaktadır.”şeklinde konuştu.

Haykonfed Genel Başkanı Çıtırık, Çocuklar tarafından hayvana şiddet olaylarının önüne geçilmesi için önerilerini şu şekilde sıraladı.
1. Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube tarafından inceleme yapılmasını;
2. Hayvana şiddet uygulayanların ruhsal ve psikolojik gelişimini tamamlamamış çocuklar olması sebebiyle de; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Pendik Elmacık sokak bölgesinin “pilot bölge olarak” seçilip, polis nezaretinde “şikayete konu çocukların ve ailelerin” tespit edilip ve ayrıca o bölgede yaşayan diğer potansiyel suça eğilimli çocukları olan ailelerin de belirlenerek toplu bir çalışma yapılmasını; O bölgede bulunan okul müdürleri ve Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapılmasını,
3. Hayvanlara yönelik istismar ve hayvan hakkı ihlali sebebiyle de Tarım Orman DKMP Müdürlüğünün denetiminin yanında ayrıca Tarım Orman Bakanlığından müfettiş istenmesini,
4. Burada yaşanan istismara yönelik duyumların olası bir insan-çocuk-kadın şiddetine dönüşmemesi için o mahalde yaşayan vatandaşların güvenliği açısından Toplum Destekli Polis ve Asayiş Şube Müdürlüğünce istihbari çalışma yapılmasını ve güvenlik önlemleri alınmasını,
5. Ayrıca, suça sürüklenen çocuklara ilişkin tüm yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. 5395 sayılı Çocuk Koruma Yasasının 6. Maddesi gereği, bu çocukların isim tespitlerinin yapılıp, sorun aileden kaynaklanıyor ise “koruma altına alınmasını”, 5. Maddesi gereği ise danışmanlık ve eğitim tedbiri kararı alınmasını talep ediyoruz.
6. 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu 7/1 e göre, suç işlesin veya işlemesin her türlü koruyucu ve destekleyici tedbirlerin alınması Çocuk Mahkemesi hakimine ait olması sebebi ile, Çocuk mahkemesi hakiminin çocuk hakkında sosyal inceleme yaparak çocuğu koruyucu ve destekleyici tedbirler alması için Cumhuriyet Savcılığı Çocuk Bürosuna baş vurulmasını talep ediyoruz.
Konu ile ilgili olarak yapılacak ve sonrasında yapılmış çalışmalara ilişkin, 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Yasası ve 3071 sayılı Dilekçe Kullanma Hakkı yasası gereği tarafımıza bilgi verilmesini yüksek makamlarınızdan saygılarımızla arz ve talep ederiz.”dedi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: