Muğla’da İbibik Kuşu Görüldü

Bilimsel adı Upopa Epops olan İbibik Upupidae familyasındandır (Linnaeus, 1758). Kısa bacaklı, gagası uzun ve hafif kıvrık gagalı, uzun üçgen kuyruklu bir kuştur.

Rengi pembeden açık kirli sarıya kadar değişir, ibiği daha turuncu ve uçları siyahtır.
Sonbahar ve kış döneminde daha mat bej/kahverengi renkler hakimdir.

Sırtı ve kanatları siyah-beyaz koyu çizgilidir.

Uçarken kocaman bir güveyi andırır.Değişik ülkelerin posta pullarında 70 den fazla kez kullanılması da İbibik hakkında ilginç bir veri.
Habitatı
Açık kısa bitkili ve seyrek ekili alanları sever.
Meyve ve Zeytin bahçeleri, açıklıklı ormanlık alanlarda da görülür.

Yuvasını ağaç kovuklarında, taşların arasında oluşturduğu gibi, (insanlara çok yaklaşmayı sevmemekle beraber) yoğun yapılaşma olmayan bölgelerde çatılarda/duvarlarda bulduğu uygun deliklerde de ürediği gözlemlenmiştir.

Yayılışı
Türkiye’nin her yöresinde görülebilir.
Beslenme
Böcekcil, etobur bir kuştur.

Uzun gagasıyla toprak altından omurgasızları, larva, ve kurtçuk bulmada ustadır.
Besin listesini sinekler, çekirge, salyangoz, solucan, örümcek ile çeşitlendirir.
Bazı bölgelerde, özellikle besine çok ihtiyaç duyduğu üreme döneminde kertenkele ve kurbağa ile beslendiği de gözlemlenmiştir.

İbibik, upuzun gagasından dolayı yakaladığı kurtçuğu ancak havaya atarak yutabiliyor.
Biyolojisi
İbibikler monogam bir sezon üreme evliliği yaparlar.Erkek saklandığı yerden ,ibiğini ve boyun tüylerini kabartarak ,yüksek sesli ötüşüyle dişiyi baştan çıkarmaya çalışır.Dişi reaksyon gösterdiği takdirde,onu böcek ikram ederek , takip uçuşları ile ikna etmeye çalışır,bu arada yüksek sesle gaklayarak yuva kovukları sunar.

Eğer dişi ikna olup böyle bir yuvaya girerse,eşleşme tamamlanmış demektir.Ancak çiftleşme yerde gerçekleşir.İbibikler ya ağaç ya da duvar oyuklarında yuva yaparlar.Güneyde Nisan sonunda,Kuzeyde Mayıs ortaları-Temmuz ayları arasında dişi yuvaya griimsi,sarımsı,zeytin rengi veya yeşilimsi,gözenekli mat (4)5-8(10) yumurta bırakır.Kuluçka süresi 15 ila 17 gündür.Yavrular yaklaşık 20-28 gün sonra yuvadan ayrılırlar.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: