KIYDIĞIN ‘CAN’IN YA YAVRULARI VARSA

Yaban domuzu da olsa, başka mahlukta olsa bu konuda fikrim aynı: Yavrulu bir hayvan asla vurulamaz, öldürülemez! Sebep ne olursa olsun… Şimdi yaban domuzlarının çiftçiye çok zararı var olduğundan bahsedeceksiniz.. Doğrudur. Ama bunun sebebi de biziz, yaptıklarımızı çekiyoruz..

Kurt, vaşak, pars, kartal, karakulak.. ne bulduysak öldürdük. Bunları marifet sandık.. Domuzun doğal düşmanlarını elbirliği ile yok ettik.. Bir kaç yıl önce köyde 65 yaşında bir avcı, nasıl kurt vurduğunu anlatıyordu.. Bu adamın koyunu- keçisi de yok ve ektiklerine domuz zarar veriyor. Bir de işin şu boyutu var: 6 buçuk ay avı serbest domuzun. Haftada 4 gün bir de.

Zaten haftanın diğer günleri de av yapanı denetleyen yok.. Bizim köyde de domuzlar zarar veriyor. Fakat köyümüzde hala yaşayan 10’dan fazla avcıdan hiç biri av sezonunda domuz avına gitmiyor. Şehirde yaşayan fakat anne-babası, nine-dedesi köyde tarımla uğraşan avcılar da var. Bunlarda, diğerleri de sezonda tavşan-keklik-tahtalı avına gidiyor. Ama bu vakitler gelipte domuzlar zarara başlayınca, ”Zarar veriyor, vurmayalım mı?” demeye başlıyorlar..

Sadece zararından dolayı domuz vuranlara gelince; köyde, kırsalda çoğu evde av tüfeği var. Kış boyu kahvede pinekleyip, 2 kez sürek avına domuz vurmaya gitmeyenin, şimdi domuzdan şikayet etmeye hakkı yok!

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: