KAYSERİ”DE YABAN KEÇİLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Kayseri’nin Yahyalı İlçesinde bulunan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda anne yaban keçisi ve yavruları objektiflere takıldı.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı Yahyalı İlçesinde yer alan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda anne yaban keçisi ve yavruları kameralara yansıdı.

Birbirinden şirin 3 adet yavru yaban keçisinin annelerinin peşlerinden zıplayarak koşmaları Yahyalı Skmp ekiplerinin objektiflerinden kaçamadı.
7567,5 Hektarlık alanda 2003 yılında yapılan sayımlarda sayıları sadece 24 olan yaban keçileri; kaçak avcılık faaliyetlerinin engellenmesi, Yönetim ve Gelişim planlarının yapılması, alanda ki denetimlerin ciddi oranda artması ve nihayetinde 2005 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan edilmesi gibi etkenler sayesinde; son yapılan 2019 yılı sayımlarında yaban keçisi nüfusu 1228 olarak belirlendi.
Yaban keçilerinin sayılarındaki artış her geçen yıl büyüyerek devam etmekte olup alandaki kontrol ve denetimler aralıksız olarak devam ettiği açıklandı.

Haber: Nida Öz

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: