KALBİNİZDE MERHAMETE YER AÇIN!

Merhamet ve sevgi belki de dünyada insana en çok yakışan iki duygu.Bu güzel duygular ile gönül gözümüz ile çevremizde olan canlara bakmalıyız.Dünya sadece biz insanlara ait bir yer değil tabii ki.Bizler can dostlarımız ile onu paylaşıyoruz.
Son zamanlarda ne yazık ki dünyada ve ülkemizde hayvanlara karşı şiddet içeren, acımasız davranışlar çok fazlalaştı.Allah’ın yarattığı ve biz insanların yaşamak için muhtaç olduğumuz masum canlara karşı İslam Dinimizin ve İki Cihan Güneşi Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in nasıl davrandığını sizler ile paylaşmak istedik.
Kur’ân-ı Kerim hayvanların da insanlar gibi birer ümmet olduklarını bildirir. Âyet-i Kerime’de Cenâb-ı Hakk (c.c.): “Yerde yürüyen hayvan ve iki kanadıyla uçan kuşlardan hepsi, ancak sizin gibi ümmetlerdir ifadesi vardır.
Peygamberimiz Hz. Muhammed hayvanların korunmasını, onlara eziyet edilmemesini, temizlik ve bakımlarının düzenli olarak yapılmasını, yavrularının bakımı ve korunmasını, iyi beslenmelerinin sağlanmasını, sevgi ve merhamet ile davranılmasını anlatmış örnek davranışları ile de insanlara bunu göstermiştir.
Peygamberimiz hadislerinde merhamet edene Allah’da merhamet eder. Siz yerdekilere merhamet edin ki, göktekilerde size merhamet etsin buyurmuştur.
Her canlı için yapılan iyilikte bir sevap vardır.
Bu dilsiz hayvanlar hakkında Allah’tan korkun,
En büyük sadaka aç bir canlıyı doyurmaktır,
Haksız yere bir kuş veya daha küçük bir hayvan öldüren insana Allah onun hesabını mutlaka soracaktır diye söylemiştir.
Hz. Muhammmed kedileri çok severdi ve bakımları ile uğraştığı bir çok kedisi vardı.En çok sevdiği kedisi “Müezza” idi.Müezza bir gün sedirde Hz. Muhammed’in giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed giysisini keserek sedirden kalkmıştır.
Müezza bazen Peygamberimizin abdest aldığı sudan içerdi.Peygamberimiz aynı su ile abdest alırdı.Su kirlenmedi mi diye soranlara ise kediler hiç bir şey kirletmezler diye buyurmuştur.
Peygamberimiz kedileri birer hayvandan çok evin ferdi olarak görürlerdi.Bir gün bir eve yemek gönderecekti ev sahibine kaç kişi olduklarını sordu.Ev sahibi 3 kişiyiz diye cevap verince evde kedi var mı diye sordu.Evet cevabı üzerine 3 değil 4 kişilik yemek gönderdi.
Hz. Muhammed Mekke’nin fethi için 10 bin kişilik ordusu ile sefere çıkmıştı.Yolda giderken yavrularını emziren bir anne köpek görür.Yavru köpekler ve anneleri rahatsız olmasınlar diye ordusunun yolunu değiştirerek farklı bir yoldan fethe gitti.
Peygamberimiz yine bir adamın yolda yürürken susayarak kuyuya inip su içtiğini kuyudan çıkınca susuzluktan toprak yiyen bir köpek gördüğünü ve tekrar kuyuya inerek mestini su ile doldurup köpeğe su verdiğini anlatır.Allah’ın onun bu davranışından memnun kalarak adamın günahlarını affettiği buyrulur.
Yine eve hapsettiği kediyi aç bırakarak ölümüne neden olan bir kadınında bu olay yüzünden cehenneme gittiği rivayet edilir.
Bizler merhameti ve şevkati ile tüm dünyaya örnek olan Peygamberimiz Hz. Muhammmed’i örnek almalıyız.Tüm canlara karşı merhamet ile davranıp onlara zarar veren insanları uyarmalıyız. Hayvanlara eziyet eden, onların haklarını elinden alan kişiler gördüğümüzde asla sessiz kalmayıp masum canların haklarını sonuna kadar savunmalıyız.Sokaklarda, çevremizde gördüğümüz yardıma muhtaç canlara yemek ve su vermeli, hasta olanları tedavi ettirmeliyiz. Onları görmezden gelmeyip el uzatmalı ve korumalıyız.İnsan olarak biz masum canlardan sorumluyuz onlar biz emanetler.
Unutmayalım ki hayvanlara zarar verenler asla iyi birer insan olamazlar ve her zaman insanlara da zarar verebilirler.
Can dostlarımızı önce Allah’a sonra sizlere emanet ediyorum.Yüreğinizdeki sevgiyi ve merhameti onlardan esirgemeyin.Belki cennetin kapısını yardım ettiğiniz bir can dostu size açacak, kim bilir?

Ayşegül Tosyalı

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: