İBB’den tuhaf uyarı!

“İBB’nin uyarı levhasına göre Uganda Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmaya göre parklarda ağızlıksız köpek gezdirmek suçmuş!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bazı parklara yerleştirilen hayvanlarla ilgili uyarı levhası tepkiye neden oldu.
Parklara konulan uyarı levhasında “Suç işlemeyin. Köpeklerinizi tasma ve ağızlıkla gezdirin. 5119 sayılı yasa uyarınca köpeklerin tasma ve ağızlıksız gezdirilmesi suçtur” ibaresi yer alıyor.
5119 sayılı kanunun “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Uganda Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ticaret, Ekonomik ve Teknik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun” olduğunu hatırlatan HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı “Hiç bir mevzuata göre böyle bir suç yok. Köpeklerin tasma ile gezdirilmesine ilişkin 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uygulama yönetmeliğinde bir düzenleme var ancak bunun ihlali suç değil kabahattir. Ayrıca hiç bir mevzuatta köpeklerin ağızlıkla gezdirilmesine dair bir düzenleme de yok. Hele ki levhada İBB’nin bahsettiği 5119 sayılı kanun Uganda Cumhuriyeti ile işbirliği konulu kanundur” dedi.

HAYKURDER: “İBB Yasa uyduruyor”

Beyoğlu Hasköy parkına ait görseli paylaşan HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı açıklamasında şunları belirtti: “İBB’nin bir hukuk müşavirliği var. Böyle bir yasal uyarı levhası hazırlamadan önce açıp sorsalardı. Koskoca İBB’de hukuk bilen kimse yok mu? Hukuktan da bi haberler, yazdıkları kanunun hangi kanun olduğundan da… İBB hukuk uyduruyor. Güya 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa atıfta bulunmaya çabalıyorlar ama onu bile yanlış yazmışlar. Ayrıca 5199 sayılı kanuna da atıf yapsalar bu düpedüz kanun konusunda yalan söylemek, kanun uydurmaktır. İBB, kanunu manipüle ederek insanların ve hayvanların hak ve özgürlüklerini kısıtlamaya girişmiştir. Bu levhalar derhal kaldırılmalıdır. Hayvanların tasmasız gezdirilmesi kabahattir, suç değil. Ağızlıksız gezdirmek ise hem suç değil hem kabahat değil. Böyle bir hukuki düzenleme yok” diyerek tepki gösterdi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: