HAYVAN SAHİPLERİNİN KORONA İLE MÜCADELE EDERKEN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Hayvan besleyenlerden sıklıkla gelen sorular üzerine buradan genel bir bilgilendirme yapmak istedik. Tabii ki gerek olmadıkça ASLA sokağa çıkmıyoruz ancak başta köpek besleyenler için bazı bilgileri paylaşmak istiyoruz:

1- Covit19 (Korona virüsü) hayvandan insana, insandan hayvana bulaşmıyor. İçiniz rahat olsun. Bu virüs mutasyon geçirmiş olan yeni bir tür ve hayvanları etkilemiyor.Yani HAYVANLARDAN KORKMAYIN, onlardan zarar gelmiyor. .
2- KÖPEKLERİ olanlar haliyle köpeklerinin yürüyüş ve tuvalet ihtiyacını gidermek için sokağa çıkmak zorundalar. İşte burada dikkat edilmesi gereken birkaç nokta ve alınması gereken önlemler var:
a) En basit anlatımıyla bu virüs son derece bulaşıcı ve yüzeye yapışan bir virüs. Yani sokakta yürürken ayakkabınıza bulaşabilir. Aynı şekilde köpeğinizin patisine de bulaşabilir. Ve farkına varmadan evinize taşıyabilirsiniz.
b) Bu nedenle, eve ayakkabılarınzla girmiyor, kapıda çıkarıyorsunuz.

VE KÖPEĞİNİZİN PATİLERİNİ

– önce bol sabunlu bir bezle iyice siliyor
– hemen ardından iyice duruluyor
– ve muhakkak temiz havlu ile kuruluyorsunuz.
Bu bezi hemen çamaşır makinesine atarak sıcak suda yıkıyor, dezenfekte ediyorsunuz.
3- Yine köpeklerini sokakta gezdirenler dilerlerse köpeklerine patik giydirebilir ve her seferinde bu patikleri iyice yıkıyabilirl, dezenfekte edebilirler.
3- Kedilerinizin de mümkünse sokağa çıkıp gezmesine izin vermiyorsunuz. Sokağa çıkarsa aynı köpeklerdeki işlemi (bol sabun ile yıkamak ve durulamak) onlara da uyguluyorsunuz.
4- SAKIN hayvanlarınıza dezenfektan, çamaşır suyu, ağır alkollü solüsyonlar sürmüyorsunuz. Bunlar onları zehirleyebilir, ayrıca patilerinin yara olmasına sebep olabilir.
UNUTMAYIN bu virüs aşırı bulaşıcı ama insanları etkiliyor. Ve doktorların belirttiği üzere hayvan besleyenlerin bağışıklık sisteminin daha kuvvetli olması nedeniyle bu virüsten daha az zarar görmeleri çok yüksek bir olasılık.
Korkmayın, temiz kalın, evde kalın. Bu salgını YENECEĞİZ

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: