Hayvan hakları yasasında sona gelindi

AK Parti’li hukukçuların hayvan hakları yasasının üzerinde çalıştığı düzenlemede sona gelindi.

TBMM sunulacak olan yasa teklifinde yapılan en son değişiklikden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a incelemesi için sunulacak. Yasa tasarısı daha sonra TBMM’ye gelecek.

Hayvan haklarıyla ilgili yasanın son ayrıntıları şu şekilde olacağı beklemiyor.

Hayvan haklarıyla ilgili kritik düzenlemede evcil hayvanını sokağa bırakana para cezası olacak.

Hayvanlara yönelik kötü muamele, şiddet, öldürme ve cinsel suistimal edenlere yönelik hapis cezası öngören kanuni düzenlemede sona gelindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat yakından takip ettiği yasa konusunda son rötuşlar yapılacak, 10 gün içinde de TBMM gündemine getirilecek. AK Parti’nin iki seneden beri üzerinde çalıştığı Hayvan Hakları Kanunu konusunda ilgili kurumlarlada iki ayrı toplantı gerçekleştirecek.

Yapılacak olan toplantıların ardından AK Parti’nin hukukçuları yasa taslağı ile ilgili Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi verecek. AK Parti kurmaylarınından edilen bilgiye göre hayvanlara eziyet eden, işkence yapan, ölümüne neden olanlara hapis cezası verilecek ve bu ceza ertelenemeyecek. Bu suçu işleyenler hapiste yatacak. Hayvanlara tecavüz suçu ile ilgili düzenlemeler de yasada yer alacak.

Sokak hayvanları için artık mal eşya değil.
Can denilecek. Sahipli/sahipsiz hayvan ayrımı olmayacak.
Sokak hayvanları dahil tüm hayvanlar
sahipli hayvan olarak kabul edilecek. Hayvanlara çip takılacak. Evcil hayvanını sokağa terk edene 1500 lira para cezası uygulanacak.

Tarım Bakanlığı, Belediyeler ile iş birliği içerisinde büyük bir kısırlaştırma kampanyası başlatacak.
Tarım Bakanlığı, DKMP Genel müdürlüğü
sokakta yaşayan hayvanları kısırlaştıracak belediyelere hayvan başına 75 lira destek ödemesi yapacak. Ayrıca, belediyeler kendi sınırları içinde bulunan sokak hayvanlarından sorumlu olacak, bu hayvanları toplayıp başka belediye sınırlarına bırakanlara ceza uygulanacak.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: