Haykonfed Başkanı Nesrin Çıtırık; Hayvanseverler dikkat felaket kapıda.

‘Değerli kamuoyu, sakın sanmayın ki bu kanundan sonra sokaklarda hayvan kalmayacak, hayvan sayısı patlayarak artarken katliamlar da devam edecek. Lütfen herkes sokaklardaki bu sessiz dostlarımızın sesini duyurmamıza destek olun.”

Sokak hayvanları için felaket kapıda idi ama şu anda kapıyı tıklattı açtı araladı ve giriyor. Niçin? Mecliste tasarı görüşmelerinde Milletvekilleri belediyelere sokakta sakıncalı olan hayvanların toplanma yetkisini veriyor. 2004 yılında çıkan ana hükmü kısırlaştırma ve bakımevi kurma olan kanunu 1389 belediyenin 1200 ü uygulamadı.
Sokak hayvanlarını toplarken öldürdüler. Karlı dağalara çöplüklere ve daha çok üreyecekleri başka şehirlere attılar. 2004 te dünyaya örnek çıkartılan hayvanları koruma kanunu’nun gücü belediyelere görevlerini yaptırmaya yetmedi.

TBMM Araştırma Komisyonu kuruldu. Fakat bu kurulun doğru olan raporu uygulanmadı. Dünyaya örnek kanun çıkartan, pandemi döneminde sokak hayvanlarını düşünen tek ülke olan benim devletimin TBMM nin milletvekilleri belediyelere görevlerini yaptırmak yerine, yeri adım attı ve adeta toplayın yok edin dedi. Bu kanun kapalı kapılar ardında görüşülünce bir felaket geleceğini anlamıştık.”dedi.

Haykonfed Başkanı Çıtırık sözlerinin devamında.
” Önce 2004 çıkan kanunu önce orman barınakları sonra dev barınaklar sonra büyük dev besleme odakları gibi örtülü kılıflarla gündeme getiren TBMM masa başı bürokrat ve vekilleri, şu anda yeni bir katliam kanunu ile burada. Hiç kimse umutlanmasın ki, bu kanun sokaktaki hayvan sorunun çözecek, HAYIR. Belediyeler bir taraftan toplayıp yok edip katliamlar yaparken, öte yandan attıkları bu hayvanlar patlama halinde artmaya devam edecek. 2004 te kanun çıktı, bu gün sokaklarda 3-4 milyon sahipsiz hayvan var, belediyelere TOPLAMA YETKİSİ verildikten sonra bu sayı belki de 8-10 milyonlara çıkacak.
Ve, Sn Cumhurbaşkanımız, 2012 de bizim sesimizi duydunuz, o zamanki katliam kanununu geri çektiniz, şu anda size sunulan kanunda da KATLİAM ve ÜREME içeren yanlış maddeler var. Lütfen yine imdat elinizi bekilyoruz.
Değerli kamuoyu, sakın sanmayın ki bu kanundan sonra sokaklarda hayvan kalmayacak, hayvan sayısı patlayarak artarken katliamlar da devam edecek.
Tüm hayvanseverlere sesleniyorum.
Lütfen herkes sokaklardaki bu sessiz dostlarımızın sesini duyurmamıza destek olsun.’şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: