Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkını neden katlediyorsunuz?

Giresun merkez ilçe ve Bulancak ilçesi sınırları içindeki Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkıdır ve muhteşem bir de gölet vardır. Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkı 1. dercede sit olmalıdır.

Statü verilmeyen korunması gerekli Millî Park, Tabiat Parkı, Tabiat Anıtı ve Tabiatı Koruma Alam olabilecek yerler ve bu alanlara ilişkin kaynak değerlerinin tespitine ve teklif raporunun hazırlanmasına dair iş ve işlemleri yürütmek, alanların ulusal mevzuat ve uluslararası koruma sözleşmeleri kapsamında koruma ve kullanma esaslarını belirlemek, koruma ve geliştirmeye yönelik hedef, ilke ve stratejileri belirlemek ve uygulanmasına yönelik eylem planlarını hazırlamak amacıyla Giresun, Bulancak’ta bulunan “Efendioğlu Hanyanı Tabiat Parkı Teklif Sahası”nda incelemeler yapıldı.

Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkına bir çok kaçak yapı yapıldı yıkılanların yerlerine yenilerini yapıp doğa katilamına devam edenler var. Bu kaçak yapılar başta Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkı olmak üzere tüm 1. derecede Sit alanlarında nedense devam ediyor.

Orman ve yüksek dağ ekosistemi içerisinde yer alan Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkı ihtiva ettiği ve yüksek peyaj değeri bakımından oldukça çok büyük önem taşımaktadır. Yine son yıllarda artan Doğu Karadeniz bölğesindeki doğa turizmi ile yoğun ziyaretçi ağılamakyadır.

Yaban hayatı geliştirme alanı olarak ilan edilen Efendioğlu Hanyanı Tabiat parkı, ilk defa akdeniz ekosisteminde tespit edilen Boz Ayı (Ursus Arctos) ve Asya popülasyonunda tehlike altında bulunan Karakulak (Caracal Csracal) ve bölgedeki dogal dere ve kanalların da bulunduğu Sığla Ormanlarında yaşam sürdüren Su Samuru (Lutra Lutra) gibi ve daha bir çok hayvan türünün tespit edilmesinden büyük önem taşımaktadır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 1102 yeni maden sahası için ihaleler açtı. Bu ihalelerin içinde 1. derece SİT alanları, sulama, hammadde ve gölet alanları da var. Bakanlık, doğal alan tescili için yargı süreçleri devam eden bu alanları 25 bin liradan başlayan ve 96 bin liraya varan fiyatlarla satmamaya başladılar.

Haber Tunç Erden Yakar

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: