Dalyan sevgi bahçesinde hayvanlar çok mutlu

Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan mahallesinde faliyete olan. Dohakderin kurmuş olduğu sevgi bahçesinde yaşayan hayvanlar çok mutlu

Dohakder Derneği Baskanı Mebrure Kuzey Blom şunları söyledi.
“Dalyan sevgi bahçesi, 2008 yılında o zamanlar belde olan, Dalyan belediyesinin girişimi ve gönüllülerin desteğiyle, bölgede yer alan sokak hayvanlarını korumak ve yaşatmak amacı ile kurduk. Dohakder Dernegi gönüllüleri ile birlikte bu alanda yıllarca büyük fedakarlıklar vererek hayvanları yaşatma adına fedakarca mücadele verdik.

Başlangıçta belediye bünyesinde olan alan Dalyanın mahalle olması ile sahipsiz kaldı. Bu süreçte hayvanların kimsesiz kalmalarına göz yummadık. Dohakder derneği olarak temizlik, beslenme, sahiplendirme, aşılatma, kısırlaştırma gibi verebileceği bütün ilgiyi Dohakder sevgi bahçesinde misafir ettiğimuz hayvanlara adadık.

Yüzlerece sahiplendirilmiş köpeğin aileleriyle mutlu fotoğraflarını görmek, yüzlerce yaralı hayvanın iyileşmesine vesile olmak hep motivasyon kaynaklarımız oldu. Tabii işler her zaman yolunda gitmiyor. Tüm bu güzel sonuçları elde ettiğimiz gibi bir çok olumsuzluğu da aşmak zorunda kaldık. Bunların en başında veteriner maddi giderleri ve mama sıkıntısı en başta geliyordu.”diyen

Dohakder Derneği Baskanı Mebrure Kuzey Blom sözlerine şu şekilde devam etti.
“Mama sorunu hayvan sever işletmelerin mama ve artan yemek bağışları ile aşmaya çalıştık. Sevgi bahçesinde kurduğumuz mutfakla kuru mamaları sebzeler ile destekliyor, özellikle soğuk kış aylarında hayvanların içlerini ısıtacak kemikler kaynatıp karınlarını doyurduk.

Bir diğer sıkıntı ise kısırlaştırma ve hastalıklar için veteriner masrafları. Bölgede 2018 yılına kadar ilçe belediyesinin veterineri olmadığı için kısırlaştılması gereken köpek sayısı fazla, veteriner masrafları da yüklüydü. Özel veteriner klinikleri ile kısırlaştırma operasyonları yaptırıp, hasta ve yaralı hayvanların tedavilerini üstlendik.

Ortaca ilçesinde belediyeye ait geçici bakım evi olmadığı için ilçe belediyesi veterinerini bir süre misafir ettik dernek alanın tüm ilçe hayvanlarına yetmemesi ve sevgi bahçesinde yaşayan köpeklere arzu ettikleri refahı sağlayamadıklarını düşünerek ev sahipliğini sonlandırdık.

Tamamen kendi imkanlarımızla hayvanlara bakmayı sürdürdük dernek gerek ilçe gerekse Muğla büyükşehir belediyesi ile koordine bir ilişki yürütüyoruz. Hali hazırda sevgi bahçesinde sayısı değişmekle birlikte takribi 90 köpek yaşamakta. Bunlardan bazıları kronik rahatsızlığı olan ve ilaçsız hayatta kalamayacak köpekler, bazıları ise yavruyken terk edilmiş dış dünyayı bilmeyen köpekler. Bir gün yolunuz düşer de Dalyan sevgi bahçesini ziyaret ederseniz koltuklar görecekseniz. Evde bakılıp bir süre sonra atılan köpeklerin koltuklarını. Terk edilmelerinin yarattığı tarifsiz acıyı hafifletmek için dernek koltuklar ve battaniyeler ile alıştıkları aile ortamını yaşatmaya devam ediyoruz.

Sevgi bahçesinde bulunan tüm köpeklerin ismi, künyesi ve karnesi var. Gelen ziyaretçiler köpekler ile oyunlar oynayabiliyor, onları yürüyüşe çıkarabiliyor. Malum Muğla sıcağı, yazın hayli kavurucu geçiyor. Bunu düşünerek bahçenin ortasına köpeklerin serinleyebileceği bir köpek havuzu yaptık. Ortaca genelinde ise doğaya duyarlı 7 adet büyük kedi evleri koyduk.

Popülasyonun çok olduğu ve besleme gönüllülerinin olduğu alanlara konuçlandırılan kedi evleri bölgeye gelen turistlerinde ilgisini çekiyor.”dedi..
Dernek başkanı Mebrure Kuzey Blom, “her bir hayvan öldüğünde kendi evladımız ölmüş gibi üzülüyor, her biri hastalandığında çocuğum hastalanmış gibi başında bekliyorum.

Bu iş gönül işi. Hayatınızı adamayı gerektiriyor. Bir kerelik değil. Bırakıp gidemiyorsunuz. Yağmurlu hava çoğu kişiye romantik gelir ama ben acaba ıslanan var mı diye düşünüyorum. Açlık var, hastalık var, yaralanmalar var. Ama işin en yorucu kısmı insan. Tavuğunu yedi diye zehirleyeni mi dersiniz, kovaladı diye tüfekle vuranı mı. İnşallah yasamız çıktığında tüm bunların önüne geçmiş olacak.

Birde hayvan sever geçinen bir grup var ego savaşı için hayvanları kullanan. O en tehlikelisi. Hani akrep sokmak için kuyruğundan vazgeçer ya öyleler. “ben” diyebilmek için her türlü kötülüğü yapıyorlar. Nasıl biz oluruz diye düşünmüyorlar. Hakkımızda bu güne kadar bir kere bile para cezası verilmemiş, bir tane aleyhimize dava açılmamış, geçemediğimiz bir denetleme olmamıştır. Belli kişiler var derneğimizde tüzüğümüze uygun olarak yer almak istemeyince işi çamurlaştıran. “seni biteceğim” naraları atan. Ben bitsem hayvanlara faydası ne. Bu iftiraların hayvanlara faydası ne? Bu iş namus işi hesabını veremeyeceğim bir kuruş yok çok şükür ama sırf kötülükten bunu iddia ediyorsa birileri açıkça söylüyorum asıl namussuz kanıtlayamayandır.

İnsanım hatam olur ama doğrusunu bile bile sırf derneğimizi kötülemek için atılan iftiralara da sessiz kalamayız. Bu kişilerle hukuki yollarla hesaplaşacağız. Bizim amacımız üzüm yemek bağcıyı dövmek değil. Avukatımız tazminat davası içinde hazırlanıyor. Üzerimize atılan bu iftiralardan, aleyhimize işlenen bu suçlardan bari hayvanlarımız faydalansın dedik. Bize yapılan bu haksızlıklara karşı mama talep edeceğiz. Önemli olan hayvanlarımızın doyması. “Derneğin çalışmalarını sosyal medya sayfalarından takip edebilir, dostlarımızı sevmeye ziyaretlerine gelebilirsiniz”dedi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: