CAN” LAR İÇİN HERKESİN OKUMASI DİLEĞİYLE”

Biliyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra yazdıklarımı uygulayacak olanlar sadece merhametli ve iyi kalpli insanlar olacak. Çünkü onlar her canlı varlığa gönül gözüyle bakabilecek empati yapıp onların yerine kendilerini, çocuklarını koyabilecek kadar yüce gönüllü ve sevgi dolular..
Yaşarken yaşatmayı tercih edecek kadar da dikkatli ve fedakarlar.Onlar iyi ki varlar. Hepsine şimdiden çook teşekkür ediyorum.Gönül ister ki her insan sadece kendini, ailesini ve sevdiklerini değil tüm canlı varlıkları koruyabilsin, ihtiyacı olana yardım elini uzatsın görmezden gelmesin. Fakat bu acımasız dünyada o kadar bencil bir yaşam tarzı oluşmuş ki gözünün önünde açlıktan ölmek üzere olan minicik bir kedi yavrusunu dahi görmezden gelebilen, görse bile yardım etmeyen, başkaları yardım eder diye düşünüp kendini kandıran onun ölümünü seyreden zalimler ile dolu bir dünya.
Aslında görmek ile bakmak arasında dağlar kadar fark var.Bizler inşallah sadece bakan değil baktığını görebilen, konuşmadan da duyguları anlayabilen , kalp gözü açık insanlar olabilelim.
Oysa ki hayat kurtarmak, bir cana yardım etmek o kadar kolay ki;
1) Sokaklardaki can dostlarımız için her gün evimizin, işyerimizin, okulumuzun yanında uygun bir alana bir kap içinde su, mama ve yemek koymak,
2) Konserve, yaş mama kutularını çöpe atmadan önce su ile yıkayıp ağızlarını ezerek iyice kapatıp ve iki poşet içine koyarak kapalı şekilde çöpe atmak.
3) Aracımızı çalıştırmadan önce her hangi bir hayvan var mı diye alt kısmını kontrol etmek, soğuk havalarda motor kapağını açıp bakmak,
4) İlaç, deterjan kutularının ağızları kapalı şekilde poşeti içinde çöpe atmak. Cam kırıkları, metal, tel, çivi, plastik, iğne gibi tehlikeli kesici, delici maddeleri bir kağıda sararak iki poşete koyup ağzını iyice bağlayarak çöp kutusuna atmak.Böyle yapmazsak çöpten yemek bulmak isteyen bir canın yaralanmasına hatta ölmesine sebep olabiliriz.
5)Yemek artıklarını asla çöpe karıştırmamak. Bir kap içinde uygun olan yerlere bırakmak.
6)Balkon, araba, yol vb. yerleri deterjan ile yıkadığımızda bol su ile o yerleri temizleyerek ilaçlı suyu içerek bir canın ölmesine engel olmak,
7)Boya, tutkal gibi yapışkan atık maddeleri iki tane çöp poşetine koyarak çöpe atmak.
8)Soğuk ve yağışlı havalarda sokaktaki canlar için yaşam alanları oluşturmak.Uygun yerlere kulübeler, karton kutu vb. koyarak, bahçemizi, evimizi canlara açarak soğuktan korunmaları ve donarak ölmemeleri için onlara yardımcı olmak.
6) Kuşlar içinde uygun olan yerlere su ve yiyecek koymak, pencere önü, balkon yada yüksek bir yer olabilir.
7) Çiğnediğiniz sakızları asla yere atmamak, bir kağıda sarıp çöpe atmak.Kuşlar sakızı ekmek zannedip yediklerinde yapışan sakız nedeni ile nefes alamayarak ölüyorlar.
8)Trafikte hem kendi, hem de başka canların hayatlarını tehlikeye atmamak için hız yapmamak. Kaza ile kedi, köpek, kuş, kaplumbağa vb. bir cana çarptıysak eğer hemen o canı yoldan alarak yaralı ise veterinere iletmek tedavisini yaptırmak. Bunu yapacak durumda değilsek belediye veya sokak hayvanlarını koruma derneklerine acil olarak adres bildirimi ile haber vermek.
Belki kazara çarptığınız bir can yaralı olduğu için yoldan kendisi uzaklaşamayacak arkadan gelen başka bir araç tarafından ezilerek ölecek.Burada ilk kazayı yaparak canı yaralayan kişi o canlı varlığın önce hızlı ve dikkatsiz araç kullanarak yaralanmasına sonrada yaralı olarak yolda bırakıp ölümüne sebep olarak iki defa bir cana kıymakta…
Bunun sonucunda belki üç minik yavrusu olan bir anne kedi, belki on bebeği olan yavrusuna ağzındaki kuru ekmeği iletmek isterken can veren bir anne köpek. Annesiz aç kalıp ölen belki onlarca minik can…
Düşünün şimdi o kazadaki siz, eşiniz yada çocuklarınız olsaydı biraz empati yapın vicdanlı olun. Yaptığınız hatanın bedelini ödemek için biraz çabalayın.
9)Eğlence amacıyla atılan havai fişekler hayvanları korkutuyor, özellikle kuşların yaralanmasına hatta ölmesine neden oluyor.Bir anlık eğlence için canlara ve doğaya zarar vermeye hiç hakkımız yok.
10)Ormanlarda yaşayan hayvanları da korumalı, doğal hayata da zarar vermemeliyiz.
11)Çöplerinizi atmadan önce çöp kutusunun içinde kedi, köpek var mı diye mutlaka kontrol ediniz.
12)Hayvanlara kötü davranan insanları uyarmak ve gerekli yerlere şikayet ederek o masum canların sesi olmakta tüm insanların sorumluluğu.Bir cana yardım etmesek bile yukarıda yazdıklarımı uygulayarak en azından onlara zarar vermemek mümkün.
Yazımı okuyanlar aile, akraba ve tanıdıkları ile bu hayat kurtarıcı minik bilgileri lütfen paylaşsınlar.
Bir canlı varlığa yardım ettiğiniz de duyacağınız huzur, mutluluk ve o canın size olan sevgisi hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Tabii ki alacağınız sevapta.
Belki cennetin kapısını bir yudum su verdiğiniz bir can size açacak. Kim bilir?

SEVGİYLE VE MERHAMETLE KALIN

AYŞEGÜL

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: