Bursa, Mustafa Kemal Paşa hayvan barınağındaki köpekler dağa atıldı

Bölgede araç ile seyir halinde olan hayvan severler tarafından dağ yoluna atılan köpeklerin ve yolda araç çarpması sonucu ölen köpeğin video görüntüleri, Türkiye Hayvanları Koruma Derneğine ihbarda bulunuldu.

Gelen bir ihbarda hayvan severler:
“Balıkesir Bursa 25-30.km [1] sinde Bursa-Mustafa Kemal Paşa hayvan barınağının 19.03.2020 tarihinde saat 12:00’da 30-40 adet köpeği dağ yoluna salarken gördük biz yanlarına varacakken hemen araca binip kaçmaya başladılar ve araca korna çalıp durmasını istedik, fakat üstümüze sürercesine kaçmaya devam ettiler.

Her ne kadar dur desekte gittiler elimizde sadece video ve fotoğraflar var bu hayvanlardan çoğu bugün (20.03.2020) sabah saatlerinde yolda araçların çarpması sonucu öldüklerini gördük ve dağ yoluna bırakılan tüm köpekler ana yola inmeye devam ediyor hepsine araç kamyon vb. çarpmaya devam edecektir.

Yaşanılacak olan sadece hayvanların – köpeklerin ölümü ile son bulmaz, köpeklere çarpan araç ve kamyonlar kaza yapabilirler ve neticesinde araç içerisindeki yolcuların hayatınada mal olabilir. Bu durum bu bölgede sürekli yaşanıyor. Bursa Mustafa Kemal Paşa hayvan barınağı ile iletişime geçtik ve aracı kullanan kişilerin işten çıkarılacaklarını öne sürdüler yaşanılan durumdan dolayı özür diliyorlar.

Ama bununla kalmamalı bir hayvan barınağının yapması gereken uygulamalar kanunda yeterince açık ve net bir şekilde ifade edilmiş bunu biliyorlar, bildiklerini de dile getirdiler yapılan telefon görüşmesinde, barındırılan Kedi Köpek vb. hayvanların doğal ortamı, köylerden uzak otoban yakını olan ormanlık alanlar değildir ve 30-40 hayvan tek bir noktaya salınamaz. Bunun adı o hayvanları ölüme terk etmektir.

Tüm hayvan severler adına gerekli işlemlerin yapılmasını rica ediyorum.
Türkiye Hayvanları Koruma Derneği başkanı, sayın Birgül Rona, yarın belediye ile irtibata geçilecek.” görüşüne yer verildi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: