Bu Cici Kız Kayıp Aranıyor..!!

8 yaşında, dişi. 8 yıldır, yani doğduğu günden bu yana Silivri’nin meydanında, çarşının göbeğinde Piri Paşa Sokak üzerinde yaşıyor. 8 yıldır ona o sokaktaki esnaf ve o sokakta yaşayan vatandaşlar bakıyor. Son derece sakin ve sevecen bir karakteri var. O çevrede gitar çalan çocuklara şarkı söylerken eşlik eden, esnafla oyunlar oynayan neşeli, hayat dolu da bir çocuk kendisi…

Doğduğundan bu yana o sokaktan hiç ayrılmadı. Sosyal bir sokak köpeği olmasına karşın aslında o sadece o sokağın sokak köpeği yani… Dışarıyı tanımaz, öyle ki başka yerde 8 yıldır ailesi saydığı onlarca insandan uzak nefes dahi alamaz!

8 yıldır ne hikmetse yüzlerce insanın hergün kullandığı o sokakta kimseye agrasyon sergilemeyen bu kızımız pandemi sürecinde sokağa çıkma yasağı esnasında birini ısırdığı gerekçesiyle Silivri Belediyesi tarafından gözetim altına alındı. E malum kanunen temas ihbarlı durumlarda gözetim şart olduğundan ve gözetim sonunda alındığı yere geri bırakılacağından hiç kimse bu kızın bir bilinmeze son yolculuğuna çıktığını aklına getirmedi. Nihayetinde Silivri Belediyesi’ne güvenerek takip etme ihtiyacı hissetmeden emanet etti!

Bir ay sonra artık geri gelmeyince sokak sakinleri onu aramaya, neden geri dönmediğini sorgulamaya başladığında korkunç bir gerçekle yüzleşti!

Ömrü boyunca o sokaktan hiç çıkmayan 8 yaşındaki bu kız “saldırgan” gerekçesi ile gözetim süresi sonunda o sokakta yaşayan yıllardır onunla aile gibi olan hiç kimseye haber verilmeden sessiz sedasız İstanbul’un Tekirdağ il sınırında Gümüşyaka’da yerleşimin dışında ıssız bir yol kenarına götürülüp bilinmeze, aslında orada yaşamına devam edemeyeceği biline biline ölüme terk edildi!

Bu bilgiyle sarsılan sokak sakinleri günlerdir Gümüşyaka’da köpeğin bırakıldığı ifade edilen çevrede onu arıyorlar…
Tek bir iz yok.
Üzgün ve mutsuzlar… Şaşkınlar… Öfkeliler…
Haklılar…

Velhasıl “Zilli” adını verdikleri 8 yaşındaki fotoğrafını gördüğünüz “saldırgan” denilen lakin aslında hiç öyle olmayan bu cici kız şuan bir bilinmezde… O sokakta yaşayan onu seven, yıllardır bakan koruyan insanlar onu arıyorlar. Öldü mü, hayatta mı, yaşıyorsa nerede ve ne halde bilemiyoruz.
Bildiğimiz sadece Tekirdağ sınırına yakın Gümüşyaka kırsalında bir yerlere terk edildiği…

Hayattaysa da güven duygusunun zedelendiği kesin… O bölgede olup görenlerin bu nedenle onu ürkütmeden ve incitmeden güvenli bir alanda muhafazaya alarak bizlerle iletişime geçmesini rica ederiz.

Bir süre dernek merkezimizin de bulunduğu o sokak onun gerçek evi. Onu yeniden ait olduğu yere, yuvası olan sokağa, 8 yıldır aile olduğu insanlara kavuşturmak isteriz…

Tabi hala hayatta kalmayı başarabildiyse…

Haber: Erman Paçalı

mehpare oymak.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: