AV TURİZMİ YASAKLANSIN UTANÇ İHALELERİ İPTAL EDİLSİN !

Tarım Orman Bakanlığı, DKMP Her yıl av Turizmi düzenleyen şirketler arasında İhale açarak biinlerce yaban hayvanını para karşılığı avlatıyor

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu yönetim kurulu Başkanı Timur Ugan, Dkmp lerin yaban hayvanlarının avlanması için açılan ihaleler hakkında şu görüşlere yer verdi.

Dayanışma Hayvan Hakları Federasyonu yönetim kurulu Başkanı Ugan,
“Bu yıl da hemen hepsi, Bern Sözleşmesine Göre Koruma altında bulunan 900 en güzel yaban canının para parşılığı öldürülmesi İçin ihale duyuruları başladı. Tarım Bakanlığı İnternet sitesinde uygulama talimatı adı altında katledilecek hayvanların listesi ve bölgeleri duyuruldu. Bu utanç belgelerine Tarım Orman Bakanlığı web sitesinden ulaşabilir.

“AV VE AV TURİZMİ UTANCINA VE İHANETİNE SON VERİN”

Ülke geneli sayıları zaten yüzlerle ifade edilebilen nesli tükenmekte olan bu canlarının, ulusal değerlerimizin en güzelleri seçilerek öldürülecek ve kesilmiş başları başka ülkelerde katil avcıların duvarlarına süs olarak asılacak. Av turizminden her yıl elde edilen yaklaşık 3-4 milyon dolara Devletimizin ihtiyacı Yoktur.

Kamu kurumlarının çay parası, lüks bir semtte bir daire parası bile etmeyecek bu kanlı gelir yalnızca bir utanç ve doğaya ihanettir. Her yıl tekrarlanan bu kanlı para avcılığı kabile devletlerini dolaşarak en güzel yaban hayvanlarını öldüren üç beş ruh hastası katil zengin avcının doyum sağlamasına ve egosunu tatmin etmektedir.

“AV SPOR DEĞILDİR”

Av Turizmi toplumların vicdanlarında ve doğada büyük yaralar açmaktadır. Bizler hiç bir amaca hizmet etmeyen ne spor ne çağımızda ihtiyaç olan avlanmanın yasaklanmasını talep ederken. TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonun da. Türkiyede yaban hayatın bitmek üzere olduğunu bilimsel belgelerle ve sunumlarla anlattık. Tutanaklar ve rapora tüm sözlerimiz geçti. Yaban hayatın avcılarca acımasızca yok edilmesinin doğada ekolojik biyolojik dengeyi nasıl bozduğunu, avlanma yüzünden doğada, orman ve ekin zincirindeki korkunç bozulmanın ağır maliyeti ve düzeltilmesinin olağanüstü zor olduğunu anlattık.

Av yaptırılmasından elde edilen gelirle yok olan yaban hayatın, bozulan dengelerin binde biri bile onarılamaz. Doğayla ve yaban hayatla oynamanın su, toprak, orman, bitki örtüsü ve tarımsal gıdalar üzerindeki ağır sonuçları ve son salgınla insan ve yaşam üzerindeki yıkıcı etkileri ders olmalıdır.”dedi.

Bir Cevap Yazın

× WhatsApp Destek
%d blogcu bunu beğendi: